nowy lad pogromca raju polskich przedsiębiorcow scaled Nowy Ład - pogromca raju polskich przedsiębiorców

Dla tych z Was, którzy spędzili ostatnie miesiące w hibernacji, mam taką nowinę – otóż pis wprowadził „Polski Ład”. Dla tych z Was, którzy słyszeli już o tym jakiś bimbalion razy, przypominam, że w owym nowym ładzie chodzi w skrócie o to, żeby znów zabrać przedsiębiorcom a rozdać wszystkim innym. W tym miejscu złośliwy obserwator zapewne zauważyłby, że ze strony partii rządzącej wygląda to jak polowanie na nowych wyborców kosztem tych, którzy i tak postawili już na niej ostatni krzyżyk.

Ja jednak nie mam zamiaru wykazywać się dziś złośliwością. Dziś chciałbym jedynie wykazać się zrozumieniem. Nie tyle wobec rządzących (bo ich manipu… tzn. narrację niestety rozumiem już od 6 lat), co bardziej wobec tych wszystkich, którzy „Polski Ład” przyjęli równie entuzjastycznie co Rydzyk Mercedesa od bezdomnego.

W ostatnim czasie przeczytałem wiele komentarzy w stylu: „W końcu ci prywaciarze zapłacą takie same podatki jak ja!” albo: „Nie wiem, na co ci przedsiębiorcy marudzą! Chciałbym zarabiać tyle co i oni!” lub też: „Na etacie wykonuję tę samą pracę, co człowiek na działalności, a płacę dwa razy takie podatki! Wreszcie jakaś sprawiedliwość”.

Drodzy etatowcy, którzy chwalicie to wyrównanie szans! Jako drobny przedsiębiorca chciałbym powiedzieć, że Was rozumiem. Powinniście zarabiać więcej i powinniście płacić niższe podatki. Mało tego! Uważam, że nie ma co czekać na jakiś tam nowy ład, trzeba zacząć działać od razu. Dlatego sądzę, że już dziś, każdy nowy pracownik powinien mieć wybór: normalna pensja na zwykłym etacie lub też podwójna pensja, ale pod kilkoma drobnymi warunkami:

1. Podwójna wypłata wpłynie na konto pracownika wtedy i tylko wtedy, gdy firma osiągnie odpowiednio wysoki zysk. Oczywiście nie oznacza to, że w przypadku strat pracownik nie powącha przelewów. Taką sytuację reguluje pkt 2.

2. W przypadku strat firmy pracownik będzie musiał się na nie złożyć.

3. Jeżeli firma osiągnie odpowiedni zysk, to pracownik prawie zawsze otrzyma podwójną wypłatę, chyba, że wystąpi jedno z poniższych zjawisk:

a. Klienci nie zapłacą na czas lub nie zapłacą wcale. W takiej sytuacji pracownik odpowiednio: dostanie wypłatę z opóźnieniem lub nie dostanie jej wcale. W obydwu przypadkach pracownik będzie jednak dalej mógł złożyć się na straty firmy (przy czym, gdy piszę „mógł”, to mam na myśli „musiał”).

b. Firma straci płynność przez wzgląd na „split payment”. Wówczas wypłata pracownika opóźni się, nawet, jeżeli nie wie on, czym jest „split payment”.

c. Kolega jednego z pracowników popełni błąd, za który firma będzie musiała zapłacić karę. Wówczas pracownik będzie mógł się na nią złożyć. Na tym etapie kontraktu pracownik powinien już rozumieć znaczenie słowa „mógł”.

4. Odpowiedzialność finansowa pracownika będzie jednak ograniczona. Dokładnie do kwoty posiadanego przezeń majątku.

5. Pracownik będzie mógł brać tyle urlopu, ile zechce. Będzie to jednak urlop bezpłatny i w każdej chwili będzie mógł zostać przerwany.

6. Wynagrodzenie podczas choroby. Podczas choroby pracownik nie będzie pobierał wynagrodzenia. Pracownik może potraktować ten punkt kontraktu jak taki specjalny program, który motywuje do zdrowego trybu życia. Coś jak Multisport, tylko obowiązkowy, bezzwrotny i bez siłowni w cenie. Podczas choroby pracownik będzie mógł dalej partycypować w kosztach w firmy, np. w wypłatach dla swoich kolegów pracujących na zwykłym etacie. Przypominam, że znaczenie słowa „mógł” reguluje pkt 3. a.

7. Godziny pracy pracownika będą ograniczone. Będzie ich maksymalnie 168 w każdym tygodniu.

8. Pracownik będzie mógł bez konsekwencji zrezygnować z bycia pracownikiem, jeżeli tylko firma nie będzie posiadała w tym czasie żadnych stałych, długoterminowych zobowiązań typu „wynajem lokalu”. Jeżeli pracownik będzie się zastanawiał, po co komu lokal w trakcie pandemii, to proponuję, żeby zapytał o to branżę gastronomiczną. Nie wiem, czy wiedzą, ale na pewno głowią się nad tym od ponad roku.

Dla wszystkich chętnych nam dobrą wiadomość. Takie atrakcyjne oferty pracy są już dziś dostępne dla każdego. Wystarczy założyć działalność gospodarczą. Trzeba się jednak spieszyć. Wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia 2022 będzie znacznie trudniej.

Category
Tags

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.